• bal arı bokudur

  16.
  kedi ulaşamadığı ciğere murdar dermiş.
  1 ... hunter08
 • düğünde aşırı gergin tavırlar sergileyen damat

  7.
  bizim düğün geleneklerimizde o kadar detaylı ki gerilmemek elde değil. Yıllarca kazanamayacamızı bir servet harcamak zaten gerilimin esas kaynağı.
  2 ... hunter08
 • çağ kebap hangi ilin tartışması

  1.
  Soğuk havaların gelmesiyle beraber toplumumuzda doğal olarak kırmızı et tüketimi de artmakta ve genelde reklam amaçlı çeşitli patent tartışmaları yapılmaktadır.Örneğin Büryan Kebabı Siirt iline mi ait Bitlise mi ait halen bir muamma konusu.Bu günlerde ise benzer şekilde çağ kebabı Erzuruma mı ait Artvine mi ait tartışmaları yapılıyor.Bence bir yemek hangi ile aitten ziyade nerede daha iyi yapılıyor ona odaklanmalıyız. Ben çağ kebabını her iki ilde ve ilçelerinde değişik zamanlarda tüketmiş birisi olarak çağ kebabını Erzurumluların daha iyi yaptıkları düşüncesindeyim.Çağ kebabının markalaşarak günümüze gelmesinde Erzurum esnafının büyük çabaları olmuştur.Son günlerde Artvinli bazı esnafların çağ kebabını sahiplenmesi ekonomik amaçlı oldu kanısındayım.
  1 -1 ... hunter08
 • harita çizme ödevi

  12.
  Harita ilmi milattan önce 6000 yıllarında bile insanoğlunu ilgilendirecek kadar 8000 yıllık köklü ve elzem bir bilimdalıdır.Ancak ne yazıkki ülkemizin mevcut müfredatları öğrencilere bu konuyu yeterince sevdirememiştir.Aslında harita çizimi tasarım yeteneği de gerektiren bir nevi özel sanattır.Artık sayısız bilgisayar yazılımı olan günümüzde elle harita çizme ìşlerinden ziyade öğrencilere bilgisayarda çizimler anlatılırsa daha verimli olunacağı kanaatindeyim.
  ... hunter08
 • kitap yazamayan akademisyenler

  1.
  Ülkemizde şuan itibarıyla yaklaşık 203 adet Üniversite var. Ancak piyasada bilimsel ve akademik konulara yönelik yerli eserlere bakarsanız neredeyse yok denecek kadar azdır. Olan eserler ya tamamen ingilizce yada yabancı dilden çeviri şeklinde kitaplar . Bilimsel konularda, kendine özgün doğru dürüst kitap bulmak epey zor.
  Benim anlayamadığım husus şu; Bir akademisyen 30-40 yıl aynı konuda dersler veriyor, ancak ardında bir eser bırakmadan emekliye ayrılıyor. Bu durum ülkemiz bilimi açısından büyük bir kayıptır.Üniversitelerde akademik kariyer alma ve araştırma amaçlı yazılan tezler ise pek çoğu tozlu raflarda kalmakta, çok az bir kısmı dışında diğerleri uygulayıcı durumdaki kişiler ile paylaşılmamaktadır.Hani meşhur bir atasözümüz varya "söz uçar, yazı kalır" bu atasözü aynı zamanda yazılı eser bırakmanın da önemini ortaya koymaktadır.Üniversite öğrencilerin başarısı için en elzem konulardan biri de Türkçe yazılmış eserlerin yeterince bulunmasıdır. Ancak bu husus hep ihmal ediliyor.Üniversite öğrencisi lise öğrencisi gibi değildir, üniversite öğrencisi aynı zamanda araştırma yaparak bilgisini sürekli geliştirir.Sadece ders dinlemek ile gerçek anlamda üniversiteli olunmayacağı kanaatindeyim.
  3 ... hunter08
 • bedelli askerlik

  1621.
  bedelli olayı bu haliyle daha çok maddiyatı iyi olanların işine yaradığı için , devlet yetkililerimizin bu hususta vatandaşlar arasında tam bir eşitlik sağlayabilmesi için öncelikle Orduyu iki kategoriye ayrılması lazım. Birinci sınıfta Temel Askerlik eğitimini bütün erkek vatandaşlara yaklaşık 20-30 gün süreyle verilmesi lazım.Zorunlu askerlik süresi bu kadar olmalı.
  ikinci olarak ise; uzun yıllar verilecek teorik ve uygulama eğitimleri sonucu oluşturulacak profesyonel ordumuz olmalı. Doktorluk, Mühendislik, Öğretmenlik, nasıl bir branş ise Askerlikte ayrı uzmanlık isteyen bir branştır.
  ... hunter08
 • mühendis olmanın avantajları

  6.
  iyi bir mühendis, aynı zamanda şantiye ortamlarına da uyumlu olmalıdır. Başarılı bir mühendis olabilmek için, öncelikle matematiksel ve analitik düşünce yeteneğine sahip olmanız gerekir. Ayrıca mühendis yeri geldiğinden iş önlüğüyle, arazide çizmeyle, baretle çalışır. Öyle dışarıdan zannedildiği gibi takım elbiseli mühendis çok azdır.Yani mühendis dediğin sadece büroda çalışan efendi değildir. Ama çoğu kızlar bu durumu bilmediğinden, bence birazda maddiyat sebebiyle düşünüyor olabilirler.
  2 ... hunter08
 • powerbank

  123.
  Çağımızın önemli sorunlarından biri elektrik depolama sistemlerinin (akü, batarya, pil vs.) halen verimli bir şekilde geliştirilememiş olmasıdır. Bu yüzden halen powerbanklar afaki fiyatlara satılıyor. Aynı sorun güneş enerjisinden elektrik üretme ve elektirikli araçlarda da mevcuttur. Elektrikli arabayı alırsın 200 km. gider aküsü biter.
  ... hunter08
 • bedelli askerlik

  1618.
  Benim şahsi görüşüm şu:
  Askerlik diğer mesleklerde olduğu gibi tamamen özel uzmanlık gerektiren bir alan olduğu için, ordumuz askerlik konusunda uzun yıllar detaylı eğitim almış profesyonel kişilerden oluşmalıdır.
  Temel askerlik eğitimini ise yaklaşık bir ay yada daha az olabilir, ülkedeki bütün erkek vatandaşlara vermek lazım. Bu şekilde ordu belki sayı olarak azalır ama hem daha profesyonel olur hem de devlete maddi külfeti de az olur.
  Bedelli bu haliyle maddi durumu iyi olanları çok kısa sürede askerliği tamamlayıp, akranlarına göre avantajlı duruma getirmektedir. Tabii bu benim görüşüm.Siz aksini de savunabilirsiniz
  1 ... hunter08
 • facebook beğenme kriterleri

  1.
  Sizleri bilmiyorum ama ben sosyal medya da halen kullandığım tek platform facebook. Bu sebeple uzun yıllar yapmış olduğum sosyal gözlemlere dayanarak diyorum. Çok enteresan bir ortam haline gelmeye başladı.insanları aldıkları beğeni sayısı ile adeta kendilerini diğer arkadaşlarıyla sosyalliğini kıyaslamaya başlar oldu. Aslında Faceook' ta alınan beğeni sayısını sadece kişi kendi görmesi lazım.
  Bana enteresan gelen şu çok harika bir doğa manzarası atsanız en fazla 15-20 kişi beğenir. Yemek masası, hastane , selfi vb. resim atarsınız yüzlerce kişi beğenir.
  Birde sosyal medya platformlarında bana yanlış gelen bir husus daha var: bir insanın resimlerini yüzlerce kişiye paylaşması mantık dışı gelmeye başladı. Bu sebeple facebooktan da soğuduk.
  ... hunter08
 • irem sak

  235.
  bu dizilerde oynayan kişileri takip ettiğimiz kadar bilim ve teknolojiyi takip etsek ve araştırsak şimdiye süper güç olurduk.
  3 ... hunter08
 • facebook tan soğuma nedenleri

  1930.
  çok dandik bir program.özellikle cep telefonu uygulamasının iki kez azizliğine uğradım.Cep telefonunun tuş kilidini kapatmadığınız takdirde saçma sapan, sizinle alakası olmayan her şey paylaşabiliyor.Benim başıma iki kez geldi hiç alakam olmayan paylaşımlar yaptı.Çok şükür edebsiz bir şey değildi.Bu gün itibarıyla cep telefonumdan uygulamasını kaldırdım.
  ... hunter08
 • son 15 yılda yapılan icraatlar

  1.
  insan oğlu çiğ süt emmiştir, yapısı gereği yapılan olumlu gelişmeleri kısa sürede hemen unutulabiliyor. Hani artık halk arasında artık anonimleşmiş meşhur bir söz var ya ”söz uçar, yazı kalır” bu sebeple bende son yıllarda yapılan en önemli icraatları aklıma geldiği kadar burada yazarak özetlemeye çalıştım, unutulanlar olabilir. Onları da sizler eklerseniz memnun olurum.

  Bence en önemli icraat, paramızın itibarını düzeltmek için paradan 6 sıfırı atmaktır.
  Özellikle askeri vesayetin etkisiyle yıllardır adeta kısır döngü haline gelmiş kamu kurumlarındaki "başörtüsü sorununun" çözülmesi,
  Okullarda akıllı tahta sisteminin kurulması,
  ilk, orta ve lise öğrencilerine Kitapların ücretsiz dağıtılması
  Evde bakılması güç olan sakat ve özürlülere resmi ve özel bakım evleri açılması,
  Özürlü yakınlarına evde bakım ücreti verilmesi,
  Hastanelerin modernizasyonu ve bir çok yeni hastaneler kurulması,
  Herkesin üniversite hastanelerinden faydalanması sağlanmıştır.
  Sağlık bilgilerinin internete aktarılması sebebiyle; tanı, tedavi ve ilaç alımında sağlanan kolaylıklar,
  BiMER kanalı ile vatandaşların talep ve şikayetlerine en fazla 15 iş gününde hızlı şekilde cevap verilmesi,
  Kamu kurumlarında internet üzerinden yazışmayı getirerek bürokrasiyi hızlandırması,
  Bütün Vatandaşların rahatlıkla kullanabileceği e-devlet sistemini kurmak,
  internet bankacılığını çok geliştirmesi,
  iş yeri açmak, ev ve araba almak gibi yatırımlarda banka kredisi imkanlarını kolaylaştırması,
  Yerli ve milli savunma sanayii ağırlık vermek,
  Marmaray, Hızlı Tiren, Köprüler, 3. Havaalanı,Tüneller vb. devasa yatırımlar,
  Darbeyi başarıyla püskürtüp, bağrımızdaki yılan haline gelmiş ihanet şebekesini çökertmesi ve askerin siyaset üzerindeki vesayetini kaldırması,
  Esnaflara pek çok kredi sağlayarak her ölçekte işyeri açmalarını desteklemesi,
  Ülke genelindeki karayolları standartlarını yükseltmesi ve yol ağının genişletilmesi,
  Yapılan Baraj sayısındaki önemli düzeyde artış,
  Ağaçlandırmalar sonucu orman alanlarındaki artış,
  Bayraktar ve Anka gibi özel sektöre yerli ve milli IHA üretebilmesi için imkan sağlamak
  Yerli otomatik Piyade tüfeği üretilmesi,
  Yerli keskin nişancı tüfeğinin üretilmesi,
  Yerli yivli av tüfeği üretimine izin verilmesi,
  Yerli Eğitim uçağı Hürkuş’un üretilmesi,
  Yerli Altay tankının üretilmesi,
  Milli Askeri Gemi Yapım Çalışmaları,
  Hudut karakollarının güçlendirilmesi,
  Bilimsel ve askeri amaçlı kullanılabilecek yerli yer gözlem uyduları uzaya fırlatılması( 2011 Rasat ve 2012 Göktürk 2)
  Suriye ve Irak'a yuvalanmış PKK, DAEŞ ve YPG, YPJ gibi terör örgütlerine karşı başarılı askeri operasyonlar,
  Ülke içindeki terör mağara ve inlerine tek tek girilmesi,
  Çözüm süreciyle yöredeki halktan barıştan yana olanlara şans tanıması,
  Hendek olaylarını başarıyla bastırması,
  Üniversite sayısını artırarak okumak ve bilim adamı olmak isteyen herkese fırsat tanıması,
  Yıllardır batının etkisiyle iyi ilişkimiz normal olmayan komşumuz rusya ile ilişkilerimizin düzelmesi
  Rusyanın yardımıyla Nükler santral kurulması çalışmalarının başlatılması,
  Batının vermediği Uzun Menzilli S400 Füze teknolojisini Rusyadan ital etmesi,
  Irak devletiyle arayı düzeltip, Barzaninin devlet kurma hayal ve entrikalarını boşa çıkarması,
  Ülkemizdeki Üniversite sayısını 203'e çıkarması,
  Muhtarların maaşlarının ve sosyal haklarının iyileştirilmesi.
  2 -1 ... hunter08
 • mhp yüzde 5 oy alsın bikini giyerim

  7.
  mhp her şartta sabit bir oy potansiyeli olan bir partidir.Bahçeli bu seçimde çalışmasa da Ben barajı geçeceği düşüncesindeyim.
  1 -1 ... hunter08
 • ingiliz anahtarı

  18.
  Yıllar öncesinde bilirdim.Başka bir versiyonu :sırtından bıçaklama
  ... hunter08
 • tehdit ve şantaj suç mudur

  1.
  H.A.G.B. verilebilir se saygılarımla arz ederim.poligın noktası
  ... hunter08
 • mynet ne zaman kuruldu

  1.
  Valla açık söylemem gerekirse ben de bilmiyorum.
  -2 ... hunter08
 • kahkaha com

  3.
  2000'li yıllarda(milenyum) mevcut olan bir siteydi.Birde" Türkiye Avcıları" diye bir site vardı.Tahmince şuan erişilmiyor.
  ... hunter08
 • eğitimde ingilizce dayatması

  1.
  Eğitim sistemimizin bütün kademelerinde revize edilecek onlarca husus var. Hele üniversitelerimizde ingilizce hayranlığını anlamış değilim. Bazı üniversitelerde dersler de ingilizce anlatılmaktadır. ingilizce anlatılan ders, türkçe anlatılana kıyasla ne kadar başarılı olabilir ki. Kaldı ki özellikle sayısal ağırlıklı bazı derslerin türkçe anlatıldığında bile anlaşılması güçtür.
  Akademisyenlerce Yayınlanan araştırma makalelerinin çoğu ingilizce dilinde. Bu makaleler acaba sırf yabancıların istifade etmesi için mi hazırlanıyor? ülkemizde kaç kişi bunları okuyup anlayabiliyor? Yapılan bu araştırmaların Ülkemizin bilimine ve teknolojisine katkısı ne? Eğitim sistemimizi ingilizce kısır döngüsünden biran önce kurtarmalıyız. ilkokuldan itibaren ingilizce öğrenmek isteğe bağlı olmalıdır. ingilizcenin okullarda ve üniversitelerde zorunlu olarak okutulmasını son derece yanlış bulmaktayım.Gerçek anlamda başarı elde etmek için Eğitim sistemimiz de yerli ve milli olmalıdır.
  -7 ... hunter08
 • worldview 3 uydusu

  1.
  Pek çoğunuzun ilgisini çekmese de bu bilgiyi paylaşacağım. Worldview-3 13/08/2014 tarihinde uzaya fırlatılan halen dünya genelinde bilinen en yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusudur. Geometrik çözünürlüğü yaklaşık 30 cm. Bu şu anlama geliyor alçaktan uçak ile çekilen görüntü ile birebir yarışacak çözünürlük düzeyinde.inşallah ülke olarak bizde uydu teknolojimizi geliştirip ilerde bu düzeyde bir yer gözlem uydusu üretiriz.Bu kapsamda üniversite hocalarına çok iş düşüyor.Tez yazıp, ünvan alıp ders anlatma modundan bir an önce çıkmalılar.Üniversite hocası öncelikle iyi bir bilim adamı ve araştırmacı olmalıdır. Üniversitelerde ders anlatma her zaman ikinci planda olmalı.Zaten üniversite öğrencisi eğer kazandığı bölümle ilgili ise pek çok konuyu araştırarak öğrenecek düzeydedir.
  ... hunter08
 • yeni şeyler getiriyorum