• uzay yarışında son durumumuz

  1.
  Eskiden uzay yarışında en önde olan Ruslar ilk olarak 1957 yılında uzaya yer gözlem uydusu fırlattılar. Ardından 1958 yılında Amerika Birleşik Devleti uydu fırlattı. Uydu görüntüleri kalitesi bu gün öyle bir noktaya geldi ki uçaklarla çekilen görüntüler ile yarışır durumda. Örneğin 2014 yılında uzaya fırlatılan ABD ye ait Worldwıew-3 uydusu halihazırda dünyanın bilinen en yüksek çözünürlüklü uydusudur. Pankromatik çözünürlüğü 0,31 m.( yani 31 cm.) görüntüler elde etmektedir. Bu çözünürlük insanlı uçaklarla çekilen hava fotoğraflarıyla aynı çözünürlüktedir. Diğer bir örnek vermek gerekirse son yıllarda navigasyon olarak kullanılmaya başlayan “https://wego.here.com” adlı yabancı maps sitesindeki görüntüleri incelerseniz çoğu yerde yaklaşık 30 -50 cm. gibi çok yüksek görüntü çözünürlüğünün olduğunu fark edersiniz.
  Gel gelelim uzay teknolojisindeki bizim durumumuza; ilk milli yer gözlem uydumuz Bilsat 2003 yılında Rusyadan uzaya fırlatılmıştır.120 m. yer çözünürlüğüne sahiptir. Teknik sebeplerle 2006 yılında görevi sona ermiş ve şuanda kullanım dışıdır.
  Ardından 17/08/2011 tarihinde Rusyadan uzaya fırlatılan Rasat yer gözlem uydumuzun çözünürlüğü 7,5 m.-15 m.’dir.
  Daha sonra 18/12/2012 tarihinde Çinden uzaya fırlatılan Göktürk 2 yer gözlem uydusunun çözünürlüğü ise 2,5 m-5m. ‘dir. Göktürk 1 uydumuz hakkında ise henüz pek bilgimiz yok.
  Arkadaşlar benim anlayamadığım husus şu; görüntü çözünürlüğü doğrudan kullanılan kameranın optik sistemiyle alakalı bir şey değil midir? Şayet böyle ise bu kadar yatırım yaptığımız yüksek maliyetli bu projelerde niye daha yüksek görüntü kalitesi elde edilebilecek kamera kullanmıyoruz. Avrupalılar vermez ise teknoloji devi Çinden de mi ithal edilemez kafam çok karıştı doğrusu.
  1 ... hunter08
 • sözlüğün vizyonsuzlaşması

  1.
  Sözlükte her geçen gün etkisini daha çok hissettiğimiz konudur.Önemli bir başlık görünce klavyesine dokunmadan üşenenler; belaltı konular açılınca adeta bir roman yazarına dönüşmekteler ve sayfalarca yazı yazmaktalar. Öyle ki fesli Maraş dondurmacısını aylarca konuşuyoruz ve bıkmıyoruz.Hatırlayın gene ergen aleyna tilki mevzuu aylarca konuşuldu. Belaltı muhabbetler almış başını gidiyor.Saçma başlıklar adeta prim yapıyor. Her nedense aynı konular sürekli gündeme getirilmeye çalışıyor ama farklı bir konu açılınca herkes sus pus oluyor.Sözlükteki eski başlıkları incelediğimizde ise ne kadar önemli konuları incelendiğini ve kaliteli içerikli yorumları görürsünüz.Bu bağlamda ülkemizdeki uludağ,eksi, inci,sarı gibi sözlük platformlarının aslında eğitim sistemimizin bir aynası olarak görmekteyim.Şahsi kanaatim kalite her geçen gün artacak yerde gitgide düşüyor gibi.
  1 -1 ... hunter08
 • internet alışverişi ve dikkat edilecek hususlar

  1.
  Firma ismi vermeyecem ama geçenlerde biraz aciliyeti olduğundan bir firmadan bire bir görüşerek 242TL’ye Harici bellek aldım. Daha sonra internetteki en ucuz fiyatına baktım 209 TL. idi. Yaklaşık olarak 2008 yılından beri internet alışverişi yapan birisi olarak Ayaküstü 33 TL. zarar ettiğimi fark ettim ve üzüldüm. Belki bu rakam size çok önemsiz gelebilir ama atalarımız “damlaya damlaya göl olur” demiş. Daha pahalı ürünlerde farkında olmadan çok büyük zararlar ediyoruz.
  Malum Devrimiz bilgi, bilişim ve dijital teknoloji çağı. Yaşadığımız şehirlerdeki firmalar fiyatlarını internet fiyatlarına entegre etmediği sürece bence artık top yekün internet alışverişine yönelmeliyiz.
  Bir ürünü aciliyet sebebiyle ille de yüz yüze görüşerek alacaksak muhakkak internetteki fiyatlarını araştırıp internet fiyatını mutlaka oradaki satış yetkiline hatırlatmalıyız, Şayet size teklif ettiği afaki fiyatta direniyorsa alışveriş yapmamalıyız, ürünü internetten getirtmeliyiz.
  internet alışverişinde ise dikkat edeceğimiz pek çok husus vardır. Öncelikle iletişim adresi, telefonu ve maili açıkça belli olmayan sitelerden ürün almamalıyız. internet bir nevi serbest rekabet piyasası gibi olduğundan bir ürüne ait çok farklı fiyatlar bulunmaktadır. ürün almadan önce ürünün değişik internet sitelerindeki fiyatlarını muhakkak incelemeliyiz. En ucuzunu bulmak için ise https://www.akakce.com/ ve https://www.cimri.com/ sitelerinde arattırmalıyız. Bu iki sitede ürünlerin satıldığı tüm yerler fiyatlarıyla birlikte sıralanmaktadır. Böylelikle en ucuz hangi sitede ise oradan almalıyız. Kalın sağlıcakla.
  ... hunter08
 • atm den para yatıran tipler

  1.
  Bu gün denyonun birisi elinde bir tomar parayla atm de yaklaşık 20 dakika para yatırmayla uğraştı.Sabırlı insanlara denk geldiğinden kimse bişey demedi. Yoğunluk çok olduğundan kendisini beklemek zorunda kaldık. Yahu teknoloji çağında artık bu olur mu. Yanlış anlaşılmasın kendimi övmek için söylemiyorum.internet bankacılığını 2006 yılından beri kullanmaktayım.Şu ana kadar hiçbir sorunda yaşamadım.Ama yıl 2018 hala önemli bir kesim hala Atm den para yatırıyor ve kuyrukta bekleyen insanların zamanını alıyor.işin enteresan yanı vatandaşın hava atmak için aldığı cebindeki adroid telefonundan bunu gerçekleştirebileceğinden haberi yok.Yaşlı olsa durum tolere edilir üstelik genç yaşta birisi.
  3 -1 ... hunter08
 • evlenmemek için bir neden söyle

  30.
  Evlenilebilecek durumda olan kızların kendini dev aynasında görmesi.
  2 -2 ... hunter08
 • unutulmuş kültür hazinesi türkü üstadlarımız

  1.
  Şimdilerde malesef ki gençliğimizin bihaber olduğu Türk halk müziğinin gönüllerimizde taht kurmuş üstadları Aşık Veysel Şatıroğlu, Ali Ekber Çiçek, Cemile Cevher Çiçek, Racı Alkır,Turan Engin, Celal Güzelses, Malatyalı Fahri Kayahan, Neşet Ertaş, Erkan Ocaklı,Kazım Koyuncu ve daha isimlerini hatırlayamadığım niceleri hepsini saygı ve rahmetle anıyorum.
  1 ... hunter08
 • kadir mısıroğlu nun üzerine çok gidilmesi

  1.
  yav bırakın bu muhabbeti baydı artık.Biraz daha önemli konuları gündeme taşımalıyız.
  1 ... hunter08
 • çerkezlerin yaşlanınca çirkin olması

  1.
  yetiştikleri coğrafyanın insanların genlerine ve bedenine bile etki ettiğini, çerkeslerin bulunduğu coğrafyanın ne kadar sağlam olmayı gerektirdiğini henüz idrak edememişsiniz.
  2 ... hunter08
 • ülkemizdeki kültür yozlaşması

  1.
  Malesefki batının etkisiyle Ülkemizde kültür yozlaşması her geçen gün artan bir sosyal sorun haline gelmiştir.Büyükşehirlerin merkezi yerlerdeki pek çok işyeri isminin yabancı olması, gençler arasında anlaşılamaz ingilizce kelimeler kullanmadaki artış bunun en bariz örneğidir. Bunun daha basiti müzik kültürümüzdeki değişikliktir.Son yıllarda gençliğimiz rap, pop, rock vs. ruhsuz müzik dallarına yönelmektedir.Eğleniyor gibi görünselerde ne dinlediklerini kendileri bile anlamamaktadırlar.Türk Halk Müziği ise neredeyse nadir dinlenen müzik haline geldi, dinleyenler ile neredeyse dalga geçilir hale geldik.
  Bu bağlamda temel eğitimin verildiği ilk ve orta okulda gençlere yerli kültürümüz aşılanmalıdır.Benim şahsi görüşüm ingilizcenin ilkokula inmesi yanlıştır.ingilizce bir araştıma dilidir.Zaten herkes zorunlu ders almasına rağmen, üniversite bitiren bile ingilizceyi unutuyor.Kaldıki herkes araştırmacı olacak diye bir şey yok.Bana katılırsnız katılmazsınız bilemem ama şahsi kanaatim ilk,orta, lise ve üniversitelerde ingilizce seçmeli ders kategorinde olmalıdır.Neticede ingilizce öğrenmek isteyen zaten bunu tercih edecektir ve kendi isteğiyle daha başarılı olacaktır.Böylelikle eğitim ve öğretimde zamanımız boşuna heba olmaz.
  1 ... hunter08
 • e devlet alt üst soy bilgisi sorgulayamama

  3.
  Aile soyağacım benimde uzun yıllardır kafa yorduğum bir durumdu.Ancak bir vatandaş olarak nüfusun arşivlerini araştırmak mümkün olamazdı.Çok şükür devletimiz bunu da vatandaşın hizmetine sundu.Bu gün epey denedim mümkün olmadı. Az önce e-devlet adresime girebildim, oradan "Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama" yı seçtim, ancak “Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı.” Uyarısıyla karşılaştım bakalım sistem ne zaman düzelir.Belki hafta sonu ulaşabiliriz diye düşünüyorum.
  1 -1 ... hunter08
 • e devlet alt üst soy bilgisi sorgulama

  73.
  Gayet faydalı bir uygulama.Osmanlı nüfus kayıtlarını düzenli tuttuğu ancak Savaş döneminde bazı ermenilerin nüfus arşivlerini yaktıklarını duymuştum ne kadar doğru bilmiyorum. Demek ki korunmuş arşiv verilerimiz mevcut.Herkes için geçmişini bilmek sevindirici bir uygulama. hayırlı ve uğurlu olsun.
  2 ... hunter08
 • hangi yatırım daha karlı

  6.
  Batıdaki büyükşehirlerde arsalar artık milyon tl ler üzerinden satılıyor.Bu dönemde normal bir insanın şehir merkezine yakın arsa edinmesi imkansız gibi bir şey.Onun için arsa seçeneklerim arasında bulunmuyor.
  ... hunter08
 • hangi yatırım daha karlı

  1.
  Bazı insanların parayla ilişkisi çok iyidir neye yatırım yapsa kar eder.Ben ise bu zamana kadar hangi yatırım aracına başvurduysam hep zarar ettim.Şimdi size sormak istediğim tasarruf ettiğimiz gelirimizi neye yatıralım altına mı, dolara mı yoksa vadeli faize mi?
  1 ... hunter08
 • kilo vermek isteyenlere tavsiyeler

  57.
  kilo alma olayı bünyeyle alakalı bir durumdur.bazı kişiler vardır çok yerler az hareket etseler bile kilo almazlar.
  1 ... hunter08
 • facebook adabı

  1.
  Konu “facebook adabı” olunca yaz yaz bitmez. Belkide ilerde sosyal medya adabıyla ilgili ciltler dolusu kitaplar yazılacaktır. Öyleyse başlangıcı biz yapalım.
  Ben facebook ortamını şehirlerarası trafik ortamına benzetiyorum. ikiside toplumun bütün kesimlerinin takıldığı bir ortam. Trafik kuralları var ama Facebook Kuralları henüz yazılı olmasa da her ortam gibi facebooktada belli davranış şekillerine uymak adaba uygun davranmak daha yerinde bir davranış olacaktır. Sizlerinde bildiği üzere Facebook kendi kategorisinde şuan yaygın olarak kullanılan sosyal medyanın belkide ilk çıkanı, en popüleri ve en eskisi. Şu an aklıma gelen ve faceebook adabına uymayan başlıca davranışlar şunlardır:
  -En az iki üç tane aynı isimle facebook hesabı açanlar,
  -Profiline başkalarının resmini koyanlar,
  -Profilinde insanlara sırtı dönük poz verip afedersiniz de poposunu paylaşanlar,
  -Başkalarının fotolarını izinsiz paylaşanlar,
  -Eşiyle birlikte takma isim oluşturup kendi kişiliğini kaybedenler,
  -Eşine yada sevgilisine sürekli canım, cicim, aşkım, bitanem gibi süslü hitaplar paylaşanlar.
  -Paylaşımları sürekli büyük puntolarla yazanlar,
  -Yakını can çekişirken hasta yatağından paylaşıp duygu sömürüsü yapanlar,
  -Daha yeni doğmuş çocuğun yüz fotosunu paylaşanlar,
  -insanlara karşı eşit davranmayıp bazılarının yorumlarını beğenip bazılarının yorumunu beğenmeyenler,
  -Sürekli beğeni alıp, başkalarını hiç beğenmemek.(aşırı beğeni alan facebook femomeni olarak nitelendirilen kişiler bunu çok yapar),
  -Yanlızca fotojenik olan fotoğrafları beğenenler diğer doğal kişileri hiç umursamayanlar,
  -Sürekli gran tuvalet takım elbiseli foto paylaşanlar,
  -Denizden kocaman göbeğini paylaşanlar,
  -Makamdan poz atan kamu çalışanları,
  -itibar elde etek için sürekli belli makamlara gelmiş kişilerle çekilmiş resim paylaşımı,
  -Profiline vesikalık fotoğraf koyanlar,
  -Hava atma amaçlı araba ve ev alımını paylaşanlar,
  -Her anlama gelebilecek uzunca …..lı cümleler paylaşanlar,
  -Başkalarına ait söz yada metinleri kendi metniymiş gibi paylaşanlar,
  -Düşük eğitim düzeyiyle devlet kurtarırcasına strateji analizi yapanlar,
  -Arkadaş sayısını bilerek gizlemeyip, bakın benim bu kadar arkadaşım var çok çok sosyal birisiyim diye güç gösterisi yapmaya çalışanlar,
  -Takipçi sayısını gizlemeyip güç gösterisi yapanlar,
  -Çekemediği arkadaşları sonradan silen egoist tipler,
  -Yemek sofrasını paylaşmak
  -Üstünlük kişisel egosunu tatmin etmek uğruna yakından tanıdığı kişilerin arkadaşlık isteğini reddeden yada bilinçli bekletenler(Not: bu kişilerden facebook ortamında önemli oranda mevcuttur).
  3 -1 ... hunter08
 • inşaat mühendisi kız vs hemşire

  2.
  Kızların doktor, hemşire, öğretmen olması daha mantıklıdır.Benim fikrime göre Askerlik,Polislik,Mühendislik meslekleri kızlara göre değildir
  ... hunter08
 • gelir tasarruf oranı

  1.
  internet bankacılığını kullandığımdan maaşımı her ay düzenli olarak kaydeden birisiyim. Geçenlerde kendimce basit bir hesap yaptım.12 yıllık gelirimi topladım, yaptığım tasarrufa oranladım; malesef sadece % 35 ini tasarruf edebilmişim. Sonuç karşısında açıkçası şok oldum. Çünkü savurgan değil, çok tutumlu birisiyim en az yarısını birikim yapmalıydım. Yani diğer bir deyişle gelirim % 65 ini harcayarak esnafa kaptırmışım. Bende diyorum bu esnaflar neden zenginler. Adamlar sürekli daire alıyor ve araba yeniliyor. Benzer hesaplamaları zaman zaman yapmanızı tavsiye ederim. Bu tür hesaplamalar insanın ekonomik yönden kendine özeleştiri yapmasını ve harcamalarını düzene koymasını sağlıyor.
  1 ... hunter08
 • e nabız sistemi

  1.
  2015 yılında başlatılmış Kişisel sağlık sistemidir. Eğer önceden e-devlet şifresi almışsanız bu şifre ile https://enabiz.gov.tr/ adresinden sisteme girebiliyorsunuz. Daha sonra dilerseniz farklı şifre de belirleyebiliyorsunuz.
  Peki Sistemde neler var?
  Öncelikle sağlık sorunları sebebiyle ziyaret ettiğiniz sağlık kuruluşlarını ve tarihlerini görebiliyorsunuz (Özel hastaneler hariç)
  Hastalıklarınız sebebiyle aldığınız tanıları görebiliyorsunuz.(Özel hastaneler hariç)
  Önceden almış olduğunuz ilaç reçetelerinizi görebiliyorsunuz. .(Özel hastaneler hariç)
  ilaç raporlarınızın süresini görebiliyorsunuz.(Özel hastaneler hariç)
  En önemlisi de buradan randevu alabiliyorsunuz ve randevunuza doktora iletmek istediğiniz not ekleyebiliyorsunuz (özel hastaneler ve üniversite hastaneleri hariç)
  Tahlil sonuçlarını görebiliyorsunuz.(üniversite ve özel hastaneler hariç)
  Acil durumlarda sağlık çalışanlarının görmesi gereken not ekleyebiliyorsunuz.
  Doküman ekleyebiliyorsunuz.
  Kısaca bayağı faydalı bir sistem herkese şifre alıp kullanmasını tavsiye ederim.
  ... hunter08
 • internet üzerinden hastane randevusu

  1.
  Pek çoğumuzun bildiği üzere Hastane randevusu “Alo 182” hattından alındığı gibi dilerseniz kendinizde internet üzerinden istediniz anda randevu belirleyebilirsiniz. şöyleki
  1. https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/ veya adresine girilir. Şayet önceden e devlet şifresi alınmış ise bu adrese doğrudan e-devlet şifresi ile sisteme girilmektedir. Site açıldığında en sağda “Randevu al” modülü mevcuttur. Burayı tıkladığınızda sizi merkezi hekim randevu sistemine yönlendirir. Burada tc kimlik numaranızı ve e- devlet şifrenizi yazarak sisteme girersiniz. Buradan “randevu arama” bölümüne tarih, il adı, hastane adı, klinik adı ve doktor seçilerek uygun saatte boş olan randevu alanı seçilir. Böylece randevu işlemi tamamlanır. Sistemde e mail veya cep telefonunuz mevcutsa randevu bilgisi sizede iletilir. Aynı şekilde bu sitede Randevu Geçmişi modülüne girerek randevu iptalide gerçekleştirebilirsiniz.
  2. https://enabiz.gov.tr/ adresine girilir. şayet önceden e devlet şifresi alınmış ise e devlet şifresi ile sisteme girilmektedir. Site açıldığında en üstte ortalarda “randevu” modülü mevcuttur. Burası tıklanır ardından En sağda “randevu al “ modülü gelir. Daha sonra “Kendim için randevu al” çentiğini seçer ve ardından “radevu al” modülünü tıklayarak ilerleriz. Burada tarih, il adı, hastane adı, klinik adı ve hekimin adını seçerek randevu oluşturabiliriz. Buradan alınan randevularda randevuya kişi sağlık durumuyla ilgili doktorun göreceği notta ekleyebilmektedir.
  Özel hastaneler ve üniversite hastaneleri henüz bu sisteme uyumlu değildir. Dileriz ilerde onlarda sisteme entegre edilir.
  Kalın sağlıcakla.
  1 -1 ... hunter08
 • barzani nin dramatik sonu

  2.
  keser döner sap döner gün gelir hesap döner.
  ... hunter08
 • yeni şeyler getiriyorum